wtorek, 18 kwietnia 2017

Trzewikodziób

Statuopodobny ptak przedstawiany już na rysunkach pochodzących ze starożytnego Egiptu. Po arabsku abu markub - czyli coś w rodzaju tego z butem.

Uroczą nazwę zawdzięcza temu, że jego dziób wygląda jak but. Mnie kojarzy się on z holenderskim drewniakiem, którego akurat ktoś nie wymalował w kwiatki.

Trzewikodziób początkowo przypisywany był do rzędu bocianowych, później do pelikanowatych, jeszcze później do czaplowatych, a teraz słyszy się na mieście, że należy do rzędu pelikanowych. Jest jedynym słusznym i prawdziwym przedstawicielem dumnej rodziny trzewikodziobów.

Zamieszkuje rejony Afryki środkowej i wschodniej. Najważniejsze, żeby w okolicy była woda i upał. Podstawą życia trzewikodziobów jest polowanie na przepyszne ryby dwudyszne, które żyją w zbiornikach wodnych raczej pełnych mułu, brudu i takich, w których niewiele jest powietrza. Ptaki te widuje się też na polach ryżowych i bagnach.

Ryby dwudyszne często podpływają do powierzchni wody, ażeby tam zaczerpnąć nieco powietrza. Trzewikodzioby potrafią długo i cierpliwie stać w błotnistym zbiorniku wodnym i z niemym zainteresowaniem obserwować zwyczaje i upodobania swoich ofiar. Czasem po prostu czekają aż ryba podpłynie w okolice ich nóg i wtedy straszą ją, rozkładając olbrzymie skrzydła.

Ryba w tym momencie zamiera, dostaje zawału, życie przepływa jej przed oczami, a trzewikodziób korzysta z tej krótkiej chwili i pewnie chwyta ją w swój butowaty dziób. Tam miażdży swoją zdobycz, wypluwa kawałki mułu i innych wodnych śmieci, a następnie połyka rybę w całości.

Taka ryba dwudyszna w Afryce potrafi osiągnąć długość nawet do pół metra, jest więc posiłkiem sporym i pożywnym.

Oprócz ryb dwudysznych trzewikodzioby żywią się też: żabami, wężami wodnymi, młodymi krokodylami, żółwiami, wodnymi gryzoniami i ptakami. Na przykład kaczkami. Ponoć polują też na młode gazele, ale nie jest to potwierdzona informacja.

Na całym świecie żyje mniej więcej 5000-8000 trzewikodziobów. Są to jedne z najdroższych ptaków kupowanych do ogrodów zoologicznych. W niektórych miejscach wciąż się poluje na osobniki żyjące wolno, ponieważ są ponoć całkiem smaczne.

Trzewikodziób, Shoebill, Balaeniceps rex. Źródło: Wikipedia.
Prosto z łóżka. Źródło: Wikipedia.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łabędź niemy

Mam takie silne przeczucie, że pisałam już o łabędziach, ale mój blog upiera się, że nie. No to jak nie, to nie, piszę dzisiaj. Łabędzi ni...