piątek, 8 stycznia 2016

Sekretarz.

Polujący pieszo ptak-dziwadło. Kura i dinozaur w jednym. Dla jednych wynaturzony stwór, a dla innych okazały cud świata przyrody.

W sensie, że sekretarz.

Żyje w Afryce, na południe od Sahary. Długonogi i drapieżny. Przebywa tylko na sawannach, łąkach i innych trawiastych przestrzeniach. Lasów nie lubi i dlatego też nie ma w zwyczaju po nich chadzać. Śpi na drzewach, a w dzień woli spędzać czas na ziemi zamiast latać jak inne normalne ptaki.

Sekretarza nie można pomylić z niczym innym - jest wysoki, opierzony w czerń i biel, z charakterystycznym czubkiem na głowie.

Ptaki te mają w zwyczaju łączyć się w Pary Na Całe Życie, które to życie spędzają zazwyczaj w jednym gnieździe. Młodym sekretarzom osiągnięcie niemal pełnej samodzielności zajmuje jakieś 11 tygodni.

Mówi się, że sekretarze są dziwaczne, bo polują w dziwny sposób. Ich ofiarami są z reguły jakieś małe gryzonie, żółwie, ptaki i węże. Te ostatnie są najukochańszym pożywieniem sekretarzy, ale ich upolowanie wymaga najwięcej wysiłku.

Wąż sunie sobie wesoło sawanną, gdy wtem - wypatrzył go Sekretarz (albo dwa Sekretarze, bo dorosłe ptaki robią wszystko razem, polują też, tak jest romantyczniej przecież). Napastnik zaczyna gonić prędko pełznącą ofiarę i w końcu udaje mu się ją dopaść. Biedny Wąż zostaje ogłuszony jednym i bardzo precyzyjnym uderzeniem szponiastych stópek Sekretarza, który następnie połyka gada w całości lub rozszarpuje go na mniejsze kawałki by delektować się smakiem Wężowego mięsa.

O pochodzeniu nazwy ptaka nie będę pisać sama, bowiem w wikipedii można już znaleźć na ten temat wyczerpującą, chociaż mało satysfakcjonującą wypowiedź:

Etymologia nazwy sekretarz nie jest jasna i istnieje kilka hipotez. Według pierwszej pochodzi ona od czubka na głowie, który kojarzył się z gęsimi piórami noszonymi za uchem przez dawnych urzędników. Inna upatruje źródła w arabskim saqr-et-tair "ptak-myśliwy". Łacińska nazwa brzmi Sagittarius serpentarius - pierwszy z członów oznacza łucznika, zaś drugi wskazuje na główny składnik diety - węże.

Ciekawostki:

- w Sudanie sekretarz jest najważniejszym symbolem narodowym
- jest zagrożony wyginięciem, dlatego też żyje pod ścisłą ochroną

Sekretarz,
Sagittarius serpentarius (zdjęcie zrobił Bartek chyba, bo to z jego komputera)


PS. A tak z innej beczki, to ostatnio wraz z Bartkiem (Racist Traveler) i Radkiem (Ulv i landet med vikingerne) wpadliśmy na pomysł założenia Stowarzyszenia Kompletnie Niepopularnych Blogerów. Pragnę podkreślić, że Stowarzyszenie to jest tak elitarne, że bardziej już się nie da i w nasze szeregi nigdy nie wejdzie człowiek, który miał kiedykolwiek cokolwiek do czynienia z popularnością.

4 komentarze:

 1. Nie sądziłam że ptaki i delikatna ironia dają tak dobre rezultaty czytelnicze.
  I dodaj tagi, jak już Ci się znudzą obowiązki prezesa Stowarzyszenia Niepopularnych Blogerów.
  (czyżby to był drugi komentarz ever?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im mniej komentarzy, tym lepiej dla statusu członkostwa w SNB [komentarze od innych członków się nie liczą].

   Usuń
  2. Tak, to był drugi komentarz ever. Teraz w sumie mam już 5 komentarzy na całym blogu - w tym dwa moje i dwa od pozostałych członków SNB - co daje nam jeden prawdziwy komentarz. Sława mi nie grozi. A tagów nie dodam, kiedyś próbowałam i powstał chaos, już nie chcę.

   Usuń

Łabędź niemy

Mam takie silne przeczucie, że pisałam już o łabędziach, ale mój blog upiera się, że nie. No to jak nie, to nie, piszę dzisiaj. Łabędzi ni...