niedziela, 14 maja 2017

Bocian biały

Bocian biały jest w Polsce szalenie lubiany i szanowany. Mamy go w nieskończoności wierszyków, na obrazach i obrazkach, na haftach przy ubraniach i obrusach, w piosenkach i przyśpiewkach, na wyprzedażach regionalnych kartonowe bociany reklamują regionalność, bociany z papieru wypełniają wnętrza podstawówkowych korytarzy, jego podobizny można zobaczyć w herbach, występuje również w nazwach wielu miejscowości.

I chociaż w Polsce nie lubi się zarówno emigrantów, jak i imigrantów, to w przypadku bociana robi się wyjątek.

Na początku pragnę tylko wspomnieć, że ptak ten jest bardzo bliskim krewniakiem mojego ulubionego dławigada afrykańskiego, o którym kiedyś już pisałam. Podczas boćkowego pobytu w Afryce pewnie się ciągle jeden z drugim spotykają. Poza tym istnieje jeszcze bocian czarny, którym mało kto się interesuje.

Bociany zamieszkują Europę, Azję i Afrykę. Rozsiane są to tu to tam, niektóre rezygnują z wycieczek "za morze". Lubią tereny trawiaste i podmokłe, gdzie mogą sobie bez problemu żerować. Ponoć sporo terenów podmokłych teraz się w Polsce osusza i biedaki zmuszone są żerować na wysypiskach śmieci jak pierwsze lepsze marabuty.

W okolicach sierpnia i września bociany podejmują decyzję o wylocie. Obrany zostaje kierunek na Afrykę, do której dolecieć można na dwa sposoby - przez Bosfor lub Gibraltar. Bociany nie przelatują nad samym Morzem Śródziemnym. Wymagałoby to od nich zbyt dużego zużycia energii, ponieważ nad wodą nie tworzą się tunele powietrzne, które bociany wykorzystują w podróży. Bez zbędnego wysiłku bocian wznosi się z powietrzem do góry, a kiedy tunel kończy się, zaczyna opadać, aż nie trafi do kolejnego tunelu.

Bocian nie potrafi śpiewać, za to zdarza mu się klekotać. Bocian klekoce. Poza tym dorosły ptak czasami bardzo cicho syczy, natomiast małe bociany mogą wydawać z siebie dźwięki głośniejsze i dość piskliwe, co pozwala im zwrócić na siebie uwagę rodziców, gdy tego potrzebują.

Ludzie mówią, że bociany nie żywią się żabami, co jest oczywistym kłamstwem. Bociany żywią się wszystkim, na co mają ochotę: owadami, rybami, jaszczurkami, żabami, kretami, nawet małymi ptakami.

Składają jaja tylko raz w roku, mniej więcej w kwietniu i maju. Silne pisklęta nie walczą ze słabszym rodzeństwem, każdy dostaje pożywienia po równo. Czasem tylko zdarza się, że słabe pisklę zostaje zamordowane przez rodziców, ale to rzadkość.

Bocian biały nie jest zagrożony wyginięciem, ale został objęty ochroną.

A teraz garść ciekawostek:

1. Wnętrznościami bociana leczono w dawnej Polsce ludzi.

2. To Niemcy wymyślili sobie przynoszenie dzieci przez bociany. Najpierw była taka legenda, potem opisał ją Andersen i jakoś się rozniosło. Kiedy w niemieckim domu rodziło się upośledzone dziecko, cała wina była zrzucona na bociana, który prawdopodobnie upuścił je na ziemię.

3. Wyznawcy Islamu czczą bociany.

4. Bociany prawie wszędzie przynoszą szczęście.

5. We Wrocławiu mamy Synagogę Pod Białym Bocianem.

6. Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki, powiedziały bociany, że niedobre są zmiany.

Bocian biały. White stork. Ciconia ciconia. Źródło: Wikimedia.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łabędź niemy

Mam takie silne przeczucie, że pisałam już o łabędziach, ale mój blog upiera się, że nie. No to jak nie, to nie, piszę dzisiaj. Łabędzi ni...