niedziela, 21 maja 2017

Sójka zwyczajna

Ptak z rodziny krukowatych, chociaż wcale na to nie wygląda. Sójki są bardzo płochliwe, przez co trudno je zauważyć. Zamieszkują lasy, ewentualnie duże parki, gdzie mają pod dostatkiem jedzenia.

Sójka jest ptakiem szczególnym, bo ma różne dziwne zwyczaje. Na przykład, tak jak wiewiórki, ptaki te na zimę magazynują zapasy żywności. Zbierają w pocie czoła żołędzie i orzechy, nawet do 3000 sztuk. Każdy orzeszek schowany jest w innym miejscu, żeby skarb sójki trudniej było odnaleźć jej wrogom.

Sójka jednak mocno przesadza z taką ilością zapasów i ostatecznie nie udaje jej się zjeść wszystkiego. Wiosną porzuca schowane orzechy, a one kiełkują i powstają z nich drzewa, z których będą korzystać kolejne pokolenia sójek.

Inną ciekawostką jest to, w jaki sposób sójki dokonują kąpieli. Ptak odnajduje mrowisko, po czym robi wszystko, żeby obecne w nim mrówki sprowokować do walki na śmierć i życie. Rozjuszone mrówki tryskają kwasem mrówkowym, który sójka wykorzystuje. Kładzie się na mrowisku, a kwas, którym jest atakowana, zabija pasożyty w jej piórach. Samej sójce nie robi on żadnej krzywdy.

Jak to krukowate, sójki również świetnie naśladują dźwięki i głosy. Potrafią wydawać z siebie dźwięki charakterystyczne dla drapieżników, co pozwala im na przykład odstraszyć inne ptaki.

Sójka w kulturze symbolizuje gadulstwo.

Sójka zwyczajna,  Garrulus glandarius. Źródło: pixabay.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Łabędź niemy

Mam takie silne przeczucie, że pisałam już o łabędziach, ale mój blog upiera się, że nie. No to jak nie, to nie, piszę dzisiaj. Łabędzi ni...